12/1998

II Dni Kultury Marynistycznej

W dniach od 1 do 3 października 1998 r. w Rzeszowie miała miejsce druga edycja Dni Kultury Marynistycznej, których organizatorem była 23 Harcerska Drużyna Wodna, działająca przy II LO w Rzeszowie.

PIERWSZE Dni odbyły się w ubiegłym roku z okazji 20-lecia drużyny. Impreza spodobała się mieszkańcom miasta, harcerzom i żeglarzom, dlatego drużyna postanowiła kontynuować promocję "żeglarskiego sposobu na życie".

POMYSŁODAWCĄ imprezy jest Sławomir Gołąb - drużynowy 23 HDW, nauczyciel muzyki w II Liceum Ogólnokształcącym w Rzeszowie i lider zespołu "Klang". Ta grupa chłopaków - członków 23 HDW - będzie uczestniczyć w wyprawie "Zawiszy Czarnego" wokół przylądka Horn i weźmie udział w światowym Jamboree w Chile.

W ciągu trzech dni w Rzeszowie odbyło się dziewięć koncertów i wernisaży. Został rozstrzygnięty ogólnopolski konkurs "Wodne Harce" na reportaż i fotografię o tematyce marynistycznej. Pierwszą nagrodę - dwutygodniowy rejs na "Zawiszy Czarnym" - zdobyły Monika Szura i Żaklin Kocaj z Rzeszowa. Pozostałe nagrody - rejsy śródlądowe i wydawnictwa albumowe - przypadły młodym fotografom z Gdańska, Chorzowa i Rzeszowa.

OTWARTA została także w Domu Polonii w Rzeszowie wystawa malarstwa krakowskiego marynisty Adama Pochopienia. Po uczcie dla duszy smakosze mogli znaleźć również coś dla ciała. Zadbała o to restauracja "Wspólnota", która przygotowała degustację najbardziej egzotycznych "owoców morza".

ORGANIZATORZY Dni nie zapomnieli o najmłodszych adeptach sztuki żeglarskiej. W zapełnionej po brzegi sali widowiskowej Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie kilkaset dzieci ze szkół podstawowych bawiło się podczas widowisk prowadzonych przez piratów, czyli znany i lubiany zespół "Zejman i Garkumpel".

DNI Kultury Marynistycznej nie mogłyby jednak istnieć bez szant i piosenki żeglarskiej, więc sale koncertowe w Wojewódzkim Domu Kultury i w II LO w Rzeszowie rozbrzmiewały żeglarskimi pieśniami pracy w wykonaniu znanych zarówno w Polsce, jak i za granicą zespołów. Śpiewał oczywiście "Klang", który promował swą kasetę zatytułowaną "Coś się zdarzyło...", a także "Zejman i Garkumpel", "Broken Fingers Band", EKT "Gdynia", "Cztery Refy" i "Perskie Odloty".

PRZEZ trzy dni wspólne marzenia o morskich przygodach łączyły w świetnej zabawie starych i młodych ludzi, którzy po kolejnym, zwykłym, szarym dniu myślą sobie: "Gdzie ta keja, a przy niej ten jacht...".

ćwik Kamil Wais

przyboczny 23 HDW