12/1998

Rzecznik Praw Obywatelskich odpowiedział na skargę ZHP

14 lipca br. Związek Harcerstwa Polskiego wystosował skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich prof. Adama Zielińskiego.

SKARGA dotyczyła zbadania, czy w związku z decyzjami Ministra Edukacji Narodowej w sprawie podziału środków budżetowych na zadania zlecone państwa w zakresie wychowania i profilaktyki społecznej nie nastąpiło naruszenie praw obywatelskich polegające na dyskryminacji dzieci, młodzieży i dorosłych, będących członkami Związku Harcerstwa Polskiego.

ZHP zarzucił również Ministrowi Edukacji Narodowej, iż kryteria przy podejmowaniu decyzji w sprawie podziału środków budżetowych na zadania zlecone nie były powszechnie znane.

ZHP zarzucił Ministrowi Edukacji Narodowej naruszenie zasad porozumienia pomiędzy Ministerstwem Edukacji Narodowej i Związkiem Harcerstwa Polskiego.

PROSZONO o zbadanie, czy naruszono przepisy, na podstawie których Minister Edukacji Narodowej przyznaje środki organizacjom pozarządowym na zadania zlecone.

PO zbadaniu sprawy Rzecznik Praw Obywatelskich skierował 2 listopada 1998 r. list do Prezesa Rady Ministrów prof. Jerzego Buzka.

W liście Rzecznik stwierdza, że "brak jest podstaw do zakwestionowania zarzutu Związku Harcerstwa Polskiego o nierównym traktowaniu tej organizacji przy podziale środków".

RZECZNIK twierdzi także, że "konstytucyjna zasada, iż wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne (art. 32 ust. 1), jest jednym z ważniejszym filarów demokratycznego państwa prawnego. Na przestrzeganie tej zasady słusznie jest uczulona opinia publiczna, co można było dostrzec śledząc rezonans sprawy podniesionej przez ZHP w środkach masowego przekazu".

KOŃCZĄC, Rzecznik Praw Obywatelskich wyraża nadzieję, że "będzie można uniknąć podobnych nieprawidłowości w przyszłym roku".

W związku z listem Rzecznika Praw Obywatelskich Naczelnik ZHP wystosował oświadczenie do wszystkich zainteresowanych: mediów, polityków, przyjaciół harcerstwa.

OŚWIADCZENIE

ZWIĄZEK Harcerstwa Polskiego z satysfakcją przyjął wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich prof. Adama Zielińskiego uznające zasadność naszej skargi na decyzje Ministra Edukacji Narodowej krzywdzące ZHP. Mamy nadzieję, że to stanowisko wykluczy w przyszłości stosowanie kryteriów politycznych wobec organizacji zrzeszających dzieci i młodzież.

JEDNOCZEŚNIE oczekujemy, że przyspieszone zostaną prace nad ustawą o działalności pożytku publicznego, wprowadzającą nowoczesne i demokratyczne rozwiązania w zakresie wspierania organizacji pozarządowych, w tym organizacji wychowawczych.

Naczelnik

Związku Harcerstwa Polskiego