12/1998

dolnośląska chorągiew ZHP

Wielka Błękitna Wstęga zdobyta

W dniach 25-27.09.1998 r. w Lubiatowie nad Jeziorem Sławskim odbyły się VI Regaty o Wielką Błękitną Wstęgę Komendanta Chorągwi Dolnośląskiej ZHP oraz III Żeglarskie Mistrzostwa Polski ZHP w klasie "Omega". W regatach uczestniczyły 34 wachty, reprezentujące różne środowiska harcerskie z całej Polski. Mogło być ich więcej, ale liczba łodzi była ograniczona. Jednak wielu harcerzy-żeglarzy przyjechało, aby kibicować startującym kolegom. Przybyła też duża grupa harcerzy "zielonych", oni też brali udział w imprezach organizowanych dla uczestników regat.

PRZEZ cały czas w miasteczku regatowym pracowała radiostacja harcerska klubu łączności, posługująca się specjalnym znakiem wywoławczym. Swoje stoisko miała też poczta harcerska. W sobotę miasteczko odwiedziły zuchy.

W mistrzostwach Polski liczyło się miejsce zajęte w kolejnych czterech wyścigach.

WE współzawodnictwie o Wielką Błękitną Wstęgę wachty miały więcej pola do popisu -walczono w wielu konkurencjach. Za każde zwycięstwo "Mostek Kapitański" przyznawał małą wstęgę. Odbyły się wyścigi na pagajach, wyścigi przodem, a nawet wyścigi tyłem - te nazwano "Rak Galery". Były też "łowy na lisa" zorganizowane przez łącznościowców, bitwa morska, kominek "zapoznajmy się", szantowisko i żeglarski bieg sprawnościowy. Oceniano prace przedregatowe, wystrój przed namiotami wacht, klar portowy na łodziach, umundurowanie, przygotowane przez wachty plansze przedstawiające swoje środowisko i miejsca obozowania, udział wachty w giełdzie "sprzedam, kupię, wymienię".

W czasie trwania regat przyznano 40 małych wstęg. Największą liczbę - siedem, zebrała wachta 50 HDW z Chorzowa i ona zdobyła Wielką Błękitną Wstęgę Komendanta Chorągwi Dolnośląskiej ZHP. Żeglarskimi Mistrzami ZHP zaś została wachta z 7 BDH "Wilkołaki" z Bydgoszczy.

hm. Andrzej Musiał
komendant Hufca ZHP Głogów