8-9/1999

Lacros

WIELE krzyku i dobrej zabawy. Tak chyba najkrócej mogę określić to, co działo się dziś na boisku obok placu zabaw. Dość znaczna grupa harcerzy biegała bowiem po placu za piłką, machając paletkami, które, jak stwierdziłam, przypominają bardziej siatki na motyle niż sprzęt sportowy.

JEDNAK dzięki swej oryginalności zabawa szybko mnie wciągnęła i zamiast pisać kolejny artykuł, siedziałam wpatrzona w biegających skautów. Szczerze mówiąc, miałam ochotę spróbować i nie wiem, dlaczego tego nie zrobiłam. Odciągnęłam od gry jakiegoś skauta i usłyszałam krótkie "Lacros". Nie powiem, aby ta nazwa wiele mi mówiła, ale wkrótce dowiedziałam się o tej grze czegoś więcej.

"LACROS" jest tradycyjną grą skautów czeskich, której pomysł został zaczerpnięty od plemion indiańskich. Początkowo miała ona trochę inną postać, gdyż Indianie nie rywalizowali ze sobą bezpośrednio. Celem zabawy było dostarczenie piłki z obozu do obozu w jak najkrótszym czasie. Obecnie na boisku ustawia się drewniane trójnogi, piłkę wrzucać można od wszystkich stron, dzięki czemu rozmiar boiska jest nieograniczony. Także liczba graczy nie jest określana żadnymi regułami. Skauci wychodzą bowiem z założenia, że im więcej uczestników, tym zabawa lepsza. Zachęcam do spróbowania swoich sił w tym zabawnym sporcie, gwarantuję, że nie będziecie zawiedzeni.

Maleństwo