8-9/1999

WWW sieci

STATYSTYKI są bezlitosne: liczba osób, które korzystają z zasobów sieci Internet jest w Polsce znikoma! Więc może zamiast pisać o czymś abstrakcyjnym dla większości czytelników, lepiej byłoby oddać tę stronę komuś, kto napisze coś mądrego i "strawnego" dla wszystkich?

JEDNAK nie! Bo wprawdzie z Internetu korzysta mało osób, jednak trzy literki wymienione w tytule: "www" z pewnością nie są obce znacznie większej liczbie osób i - mam nadzieję - znacznie większej liczbie harcerzy i instruktorów.

WEŹMY jeszcze pod uwagę, że korzystanie z sieci - to jedno, a dostępność do niej - to drugie. No właśnie: jak dostać się do Internetu? Po pierwsze: liczba szkół objętych programem "Internet dla szkół" jest coraz większa. Po drugie: jeśli wierzyć zapewnieniom różnych "szych" i "oficjeli", to trzeba przyjąć, że każda gmina ma dostęp do sieci. Stąd już blisko do rozwiązania:

INTERNET w każdej gminie + dobre kontakty harcerstwa z gminą = dostęp każdego harcerza do Internetu.

UFF! Problem dostępu mamy załatwiony, a więc zaczynamy.

W jaki sposób?

WYSTARCZY otworzyć jakąś przeglądarkę internetową i wpisać kilka znaków. Ja proponuję następujące: najpierw trzy razy "w", potem kropka, potem "zhp", znowu kropka, następnie "org", znów kropeczka i na końcu "pl".

J coś zaczyna się bulgotać, jeszcze chwila i przed nami, w pełnej okazałości objawia się strona WWW Związku Harcerstwa Polskiego.

CI, którzy zawitali na tę stronę nie po raz pierwszy, z pewnością dostrzegą, że wiele się ostatnio zmieniło - zarówno jeśli chodzi o szatę graficzną, jak i objętość oraz przydatność zawartych tu informacji. Można śmiało powiedzieć, że nie ma się czego wstydzić!

Co ciekawego znajdziemy na naszej stronie?

MOŻE to nie w kolejności, może to niezbyt logiczne, ale zacznę od działu "prasa harcerska" (wiesz, czytelniku, jak to jest: nie mogę podpaść redakcji, która wpuściła mnie na te łamy!). Tutaj właśnie znajdziemy wersję elektroniczną "Czuwaj". Co ciekawe, ostatnio zdecydowanie łatwiej i szybciej można znaleźć ten miesięcznik w sieci niż w wersji papierowej! To zrozumiałe: "Czuwaj" w Internecie to prawie żadne koszty (w porównaniu z wydaniem tradycyjnym) i nie trzeba czekać na zmiłowanie poczty - jeśli chcemy poczytać, to sami dotrzemy w odpowiednie miejsce w sieci.

Co poza tym?

JAKO że piszę te słowa w miesięczniku instruktorskim, teraz o czymś właśnie dla instruktorów. Już na pierwszej stronie łatwo dostępne znajduje się logo Centralnej Szkoły Instruktorskiej. Wystarczy tylko kliknąć i przeniesiemy się do CSI. Tu możemy dowiedzieć się o kursach, warsztatach i seminariach organizowanych w CSI w nadchodzącym roku: kiedy się odbywają, jaki jest ich program, dla kogo są przeznaczone i jak można się na nie zgłosić. I ciekawostka: Szkoła pomyślała o tych wszystkich biednych żuczkach, które z odległych krańców Polski lgną po wiedzę do "Perkoza" i zamieściła... informacje o tym, jak do niej dotrzeć. Brawo!

Teraz czas na program

NA naszej stronie znajdziesz informacje przede wszystkim o programach centralnych. Pożyteczną tradycją stało się już, że wiele materiałów, które są drukowane, zostaje zamieszczonych w sieci, dzięki czemu praktycznie każdy drużynowy, każdy instruktor może "ściągnąć" na swój komputer interesujące go teksty.

Ale to nie wszystko!

OPRÓCZ programów czy propozycji programowych wychodzących z Głównej Kwatery, znajdziesz tu informacje także o imprezach (np. rajdach, konkursach), które organizują chorągwie czy hufce lub odsyłacze na strony środowisk, na których znajdują się te informacje. Uwaga! Jeśli chcecie, aby cały świat dowiedział się o fantastycznym rajdzie, festiwalu piosenki lub innym wydarzeniu, na które zamierzacie zaprosić inne środowiska - wyślijcie e-mail (wystarczy nacisnąć małą ikonkę z rysuneczkiem listu na dowolnej ze stron)!

JEST jeszcze jedna ciekawa stroniczka - niby niepozorna, a mianowicie "Archiwum". Nazwa niezbyt zachęcająca, no bo kto by zaglądał do archiwum - skojarzenia są niemiłe: pajęczyny, kurz, bród. A to błąd, wielki błąd!!! Jest to jedna z bardziej interesujących podstronic serwisu zhp.org.pl. Tutaj można znaleźć to wszystko, co kiedyś było hitem, newsem, a z upływem czasu straciło na aktualności: stare programy, akcje, propozycje programowe. Wierzcie mi, to nie jest archiwum wyłącznie dla historyków!

ZATEM zapraszam na www.zhp.org.pl!!! Jeśli jeszcze nie uświadamiasz sobie, jak ciekawa jest ta strona, to może przekona cię fakt, że odwiedziło ją już ponad 38 000 osób (w chwili, kiedy czytasz te słowa, jest to już zapewne liczba 39 000!). Czy to dużo? Sprawdź liczniki innych organizacji, nawet tych bardzo znanych, a przekonasz się, że tak!

A następnym razem pobuszujemy po innych stronach - także o tematyce harcerskiej.

hm. Grzegorz Całek