10/1999

Specjalnościowe zmagania lubuskich harcerzy

W ostatni weekend sierpnia (27-29.08.1999 r.) Puszcza Notecka była terenem rywalizacji lubuskich harcerzy. Do Międzychodu zjechało 25 ekip (13 harcerskich i 12 starszoharcerskich), które w czasie trzydniowego współzawodnictwa musiały wykazać się wysokimi umiejętnościami teoretycznymi oraz sprawnością godną Tarzana.

J wkrótce po przyjeździe patrole udały się na nocną trasę biegu na orientację. Po kilkugodzinnych zmaganiach z mapą oraz czasem przyszedł czas na 4-godzinny odpoczynek. Po nim czekała "tylko" trasa dzienna o długości około 30 kilometrów. W czasie biegu uczestnicy gry musieli wykazać się umiejętnościami praktycznymi. I tak na punkcie pierwszym strzelaniem z kbks-u. Dalej czekał pożarniczy tor przeszkód i punkt, na którym należało nawiązać łączność za pomocą telefonów polowych. Jeszcze tylko punkt chemiczny z porcją gazu łzawiącego i harcerze dochodzili do miejsca wypadku komunikacyjnego. Tutaj, tuż obok drogi, leżał przewrócony "duży" fiat z fantomem w środku. Po udzieleniu pierwszej pomocy na śmiałków czekała rwąca Warta, przez którą należało przeprawić się łodzią wiosłową. Ci, którzy nie zostali porwani przez prąd rzeki, mogli w nagrodę na drugim brzegu skonsumować w pośpiechu grochówkę z "wkładką". Po zabiciu głodu krótki marsz na punkt z mostami linowymi i czym prędzej do bazy. Po przybyciu na metę większości marzył się tylko długi odpoczynek, ale byli i tacy, którzy wędrowaliby jeszcze.

OSTATNIEGO dnia rano uczestnicy gry, przy akompaniamencie miejscowej orkiestry dętej, przemaszerowali ulicami Międzychodu pod pomnik Bohaterskich Harcerzy Międzychodzkich lat 1939-1945, gdzie uroczystym apelem podsumowano trzydniowe zmagania.

W kategorii harcerskiej zwyciężył patrol 7 DH "Wilczki" z Zielonej Góry, przed 11 DH "Troop" z Kostrzyna nad Odrą i 12 ŻDH z Żar.

TRASA starszoharcerska zakończyła się triumfem 11 SHDW "Szkwał" z Bytomia Odrzańskiego, przed 1 DSH "Kostur" ze Słubic i 3 DSH "Red one" z Sulęcina.

APEL w Międzychodzie kończył jakże pracowite i udane lato lubuskich harcerzy.

phm. Rafał Litke