10/1999

Szkoła Wodzów

LAS Kujawsko-Pomorskiej Chorągwi ZHP nie ograniczył się tylko do kursów w bazie w Krówce Leśnej. Samodzielny kurs drużynowych Szkoła Wodzów, pod patronatem chorągwi, przeprowadziła kadra 41 Bydgoskiej Drużyny Harcerskiej "Orlęta". Impreza odbyła się w połowie sierpnia na przepięknym Pojezierzu Drawskim. W warunkach całkowicie polowych szkoliło się siedemnaścioro przyszłych "wodzów". Dzięki uprzejmości nadleśnictwa mogli nie tylko poznawać tajniki sztuki bycia dobrym drużynowym, lecz dzięki wykładom pana leśniczego niektórzy po raz pierwszy odróżnili sosnę wejmutkę od pospolitej(!). W czasie gier terenowych, będących przerywnikami zajęć metodycznych, uczestnicy doskonale się bawili. Największe wrażenia pozostały po grze szkoleniowej "Groch z kapustą", której celem było załatwienie wszystkich formalności dotyczących organizacji samodzielnego obozu drużyny. Ekipy rywalizujące miały niezły orzech do zgryzienia, gdy teczka dokumentacji obozowej pęczniała, i pęczniała, i pęczniała...

NIESTETY, fatalna pogoda pokrzyżowała plany organizatorów i zmusiła wszystkich do szybszej niż planowano ewakuacji. Już ustalono, iż zajęcia ostatnich dwóch dni Szkoły Wodzów, które się nie odbyły, zostaną zrealizowane w ramach JAD-u, czyli: Jesiennej Akcji Doszkalającej.

phm. Michał Pokrzywiec