10/1999

WWW sieci (2)

ZANIM pobuszujemy po Internecie w poszukiwaniu ciekawych stron o tematyce skautowo-harcerskiej, czuję się w obowiązku (z lojalności wobec tych łamów) napisać kilka słów o nowościach na naszej ulubionej stronie, czyli... www.zhp.org.pl!

A nowości jest sporo

PRZEDE wszystkim dokumenty w formacie PDF (dla niewtajemniczonych: jest to format zapisu danych umożliwiający wygodne oglądanie czy drukowanie dokumentów): Statut ZHP i Ordynacja wyborcza. Tu należą się brawa dla naszego webmastera, ponieważ oba te dokumenty ukazały się w najodpowiedniejszym momencie - wszak właśnie weszliśmy w czas zjazdów hufców i chorągwi.

DRUGA nowość: powstał zupełnie nowy dział - "wydawnictwa", w którym znaleźć można informacje o nowych książkach o tematyce harcerskiej. Dla przykładu: pierwsze powojenne wydanie książki "Harce młodzieży polskiej" za jedyne 11,50 zł!!! Na razie w ofercie jest tylko kilka książek, ale to dopiero początki. Kiedy za pośrednictwem Internetu będziemy mogli zakupić dowolną liczbę pozycji z 50, 100 czy 200 - wtedy będziemy śmiało powiedzieć, że już jesteśmy w XXI wieku.

Co ponadto?

ZACHĘCAM do zapoznania się z "Raportem ZHP za 1998 rok", który - w ramach jawności działania organizacji non-profit - został zaprezentowany publicznie w Warszawie na Forum Inicjatyw Pozarządowych w pierwszych dniach września. No i oczywiście przeczytajcie internetową wersję "Czuwaj".

DOŚĆ tych zachwytów - bo przecież w sieci można znaleźć bardzo wiele innych, równie ciekawych stron harcerskich i skautowych. Dlatego proponuję posurfowanie na strony dwóch największych organizacji skautowych, których jesteśmy członkami, czyli WOSM i WAGGGS. Jak tam trafić? To proste - wystarczy na www.zhp.org.pl (dziwne, coś nie mogę zaprzestać reklamy naszej strony!) nacisnąć duże loga obu organizacji, a przeniesiemy się na ich strony.

Zacznijmy od WOSM

WITA nas tutaj piękna, choć nieco mroczna i tajemnicza grafika.

OGÓLNIE można powiedzieć, że strona WOSM jest zaprojektowana "z klasą", dość efektownie. Znajdziemy tu mnóstwo informacji o ruchu skautowym, jego historii, misji, organizacjach, które go tworzą oraz o ważnych wydarzeniach. Możemy ściągnąć naprawdę wiele pożytecznych danych. Krótko mówiąc: jeśli ktoś potrzebuje informacji o WOSM - odwiedzenie tej strony będzie najlepszym rozwiązaniem. (Oczywiście mam na myśli anglojęzycznych internautów!).

Z ciekawostek mogę polecić odwiedzenie sklepu, który oprócz tego, że jest pięknie zaprojektowany, oferuje bardzo wiele interesujących artykułów: od sprzętu turystycznego, przez elementy umundurowania, książki, aż po gadżety z logo WOSM - zegarki, breloczki, a nawet nożyk do przecinania listów oraz spinki do koszuli (sic!).

ZAKUPY, choć dokonywane we frankach francuskich, przeliczane są na euro, odpowiednia kwota jest ściągana z karty kredytowej, towar zaś otrzymujemy po 10-14 dniach. Uwaga: ponieważ sklep skautowy nie ma zabezpieczeń, radzę bardzo ostrożnie obchodzić się ze swoją kartą kredytową!

TO tyle o stronie WOSM. A że jesteśmy również członkiem WAGGGS - warto zajrzeć także na tę stronę. Muszę szczerze przyznać, że nie prezentuje się ona tak okazale, jak strona WOSM (wybaczcie dziewczyny!) - nie ma tu tylu "wodotrysków", a i grafika jakby mniej pociągająca.

Strona WAGGGS

WYGLĄD wyglądem, ale na stronie WAGGGS czujemy wyraźnie, że dziewczyny postawiły na informację! Znajdziemy tu więcej informacji o działaniach tej organizacji. Co więcej, informacje te są aktualne i nie ma konieczności zastanawiania się, cóż się zdarzyło w ostatnim roku (a to zdarza się nawet największym firmom!).

CIEKAWOSTKĄ jest sposób uzyskiwania informacji o organizacjach członkowskich WAGGGS. Wchodzimy na stronę, na której znajduje się mapa.

TERAZ, klikając myszką w odpowiednie miejsce, wybieramy interesujący nas region, a po wyświetleniu się powiększonej mapki tego regionu, klikamy na określony kraj. I tak możemy dowiedzieć się na przykład, jaki jest adres strony ZHP, zobaczyć, jak wygląda krzyż i znaczek zucha oraz dowiedzieć się, że w ZHP jest 213 273 dziewcząt, co stanowi 1,076 % żeńskiej populacji.

NO proszę, ledwo pochwaliłem WAGGGS za aktualność danych, a tu okazuje się, że mają informacje o liczebności ZHP z 1997 roku! A może to dobrze, że jeszcze nie dotarły za granicę wyniki tegorocznego spisu...

TO wszystko, a za miesiąc zapraszam do surfowania po polskich stronach, bo przecież jest wiele drużyn, hufców czy chorągwi, które - widać to wyraźnie na ekranach monitorów - już zrozumiały, że Internet to medium XXI wieku!

hm. Grzegorz Całek
gcalek@perswazja.pl