11/1999

WWW sieci (3)

Gdybym wierzył, że nakład i siła rażenia "Czuwaj" jest olbrzymia, gdybym nie udawał, że jestem skromny, to na wstępie tego tekstu mógłbym napisać mniej więcej tak: Wystarczył jeden artykuł w tej poczytnej i opiniotwórczej gazecie o stronie internetowej ZHP, aby gwałtownie wzrosła liczba osób ją odwiedzających! W pierwszym tekście z tego cyklu prorokowałem, że w chwili, kiedy gazeta dotrze do czytelników, licznik wskaże prawdopodobnie 35 000 odwiedzin. A już wtedy liczba ta przekroczyła 38 000!!! Kiedy piszę te słowa, licznik wskazuje prawie 41 000! Wpływ "Czuwaj", wzrost "uinternetowienia" harcerstwa, docenienie jakości naszego serwisu? Każda z tych odpowiedzi jest radosna...

TO tyle tytułem wstępu. Czas się wziąć za prezentację następnych interesujących stron.

DLA przypomnienia: poznaliśmy już dobrze oficjalną stronę główną ZHP, odwiedziliśmy także strony WOSM i WAGGGS. Tym razem zostajemy w Polsce, aby pobuszować po stronach jednostek harcerskich. Zaczynamy od chorągwi i ogólnopolskich ruchów programowo-metodycznych.

WEDŁUG informacji zawartej na www.zhp.org.pl jedynie trzy chorągwie mają swoje oficjalne strony. Są to: Chorągiew Łódzka, Wielkopolska i Ziemi Lubuskiej.

Serwis Chorągwi Łódzkiej

jest dość młody - powstał 17 kwietnia tego roku (taką datę podają autorzy strony). Mimo to znajdziemy tu wiele informacji: o samej chorągwi, jej władzach oraz o planach na najbliższy okres ("Magazyn informacyjny").

ODDZIELNĄ podstronę ma Referat Harcerstwa Starszego oraz Zespół Ekologiczny, któremu warto poświęcić trochę więcej czasu. Na jego stronach znajdują się bowiem naprawdę interesujące propozycje programowe z zakresu edukacji ekologicznej, m.in.: "Harcerski przewodnik po zielonej okolicy", "Cztery pory roku" czy "EKO-podszeptnik". Gorąco zachęcam do zajrzenia na te strony!

I jeszcze jedno: autorzy strony Chorągwi Łódzkiej postawili na informację, a nie na wymyślną grafikę. I myślę, że jest to dobry kierunek - biorąc pod uwagę możliwości sprzętowe wielu harcerzy i naszych środowisk.

Strona Chorągwi Wielkopolskiej

w pełni potwierdza solidność mieszkańców Pyrlandii. Serwis jest przygotowany bez szaleństw graficznych (z wyjątkiem tych kolorków w menu!), ale elegancko. No i zawiera mnóstwo informacji.

STANDARDEM są dane o władzach Chorągwi, baza adresowo-telefoniczna hufców czy informacje o programach. A co z ciekawostek? Przede wszystkim zachęcam do obejrzenia galerii harcerskich i skautowych grafik oraz strony poświęconej Odznace Honorowej "Harcerska Służba Wielkopolsce", która z pewnością może być ciekawą inspiracją dla wielu środowisk harcerskich. Oczywiście to nie wszystko, co znajdziecie na stronie Chorągwi Wielkopolskiej, ale o tym przekonajcie się sami!

OPISUJĄC

strony Chorągwi Ziemi Lubuskiej

daruję sobie władze i adresy hufców, bo jak napisałem wcześniej, jest to standardem (zresztą bardzo dobrym!). Natomiast muszę pochwalić ten serwis przede wszystkim za bardzo dobre opracowanie historii chorągwi - bez wątpienia najlepsze spośród wszystkich stron chorągwianych (wprawdzie konkurencja niezbyt duża, ale jednak...). Mógłbym śmiało polecić pismo chorągwiane pod tytułem "Instruktor 2000", którego dwa numery znajdują się w Internecie, gdyby nie fakt, że ostatnie aktualizacja zostało dokonana w kwietniu... 1997 roku. W ogóle serwis sprawia wrażenie (daty w innych miejscach), jakby nikt tu nie zaglądał od dwóch lat. Pobudka, szkoda włożonej już pracy!

I to wszystkie chorągwie, które - wedle mojej wiedzy - mają swoją stronę internetową. Teraz kilka słów o dwóch ogólnopolskich ruchach programowo-metodycznych, które zaistniały w Internecie.

Wspólnota Drużyn Grunwaldzkich

to uznana w ZHP "firma". I jeśli chcesz się czegoś o niej dowiedzieć, to najlepiej nie dzwonić, nie pytać, ale właśnie zajrzeć na jej strony. Znajdziemy tu informacje o Wspólnocie, prowadzonym przez nią współzawodnictwie, a także regulamin i zasady zdobywania Tytułu i "Odznaki Grunwaldzkiej". Z ciekawostek: zachęcam do przejrzenia "Słownika Grunwaldzkiego", który szybko, łatwo i przyjemnie przybliży najważniejsze pojęcia związane z tym ruchem. Jest jeszcze jedna ciekawostka: na stronie głównej ruch proponuje nam surfowanie także w językach: angielskim, niemieckim i francuskim! Czyżby planowali ekspansję?

DRUGIM ruchem programowo-metodycznym, który ma (od niedawna) swoją stronę internetową jest

Ruch Całym Życiem.

WPRAWDZIE jest to "strona w budowie", jednak znajdziemy tu najważniejsze dokumenty ruchu. Najciekawszą częścią tej strony jest jednak "Harcerskie Poradnictwo on line" - rzecz unikalna chyba w skali całego Związku! Oto, gdy prowadzisz gromadę, drużynę czy szczep i masz jakiekolwiek problemy programowe, metodyczne czy wychowawcze, możesz wysłać e-mail pod wskazany adres, a uzyskasz pomoc doświadczonych instruktorów ruchu.

WYGLĄDA to na prawdziwy przełom w systemie wspierania instruktorów! Następnym etapem będzie bezpłatna linia 0-800...???

hm. Grzegorz Całek
gcalek@perswazja.pl