WWW sieci (4)

NA początek mała powtórka. Zaczęliśmy od oficjalnej strony Związku Harcerstwa Polskiego, potem przyjrzeliśmy się stronom internetowym dwóch międzynarodowych organizacji, do których należymy.

W zeszłym miesiącu posurfowaliśmy w kierunku chorągwi (oraz, na dokładkę, ogólnopolskich ruchów programowo-metodycznych). Nie, to nie powtórka z tego, o czym już pisałem w "Czuwaj", to powtórka ze struktury ZHP! Jeśli mieliśmy chorągwie, to teraz będą... te... no... no właśnie... Skoro już wiesz, to zaczynamy!

DŁUGO zastanawiałem się, od jakiego hufca rozpocząć. A ponieważ wielkimi krokami zbliża się Światowy Zlot Harcerstwa Polskiego, wybór padł na Gniezno!

O takich rzeczach, jak spis środowisk, szkoda pisać - bo jest to standard. Chcę tutaj zwrócić uwagę na to, co jest godne polecenia. A na stronie Gniezna jest kilka takich ciekawostek, zwłaszcza w dziale "Dokumenty". Przede wszystkim warto dokładniej przyjrzeć się pełnemu tekstowi strategii rozwoju Hufca Gniezno na lata 2000-2007. Miło przekonać się, że są środowiska, które korzystają z przyjętej przez Radę Naczelną ZHP strategii rozwoju naszego Związku, dokonują solidnej i prawdziwej, a nie na pokaz (to ważne!), analizy sytuacji i planują długofalowo swój rozwój (siedem lat to - jak na hufiec - dość długa perspektywa). No i jeszcze jedno: hufiec stawia sobie bardzo ambitne cele, wystarczy przytoczyć chociażby plan zwiększenia liczebności hufca o... 250 procent!

OPRÓCZ strategii proponuję zapoznać się z także z gnieźnieńskimi zasadami zdobywania stopni instruktorskich. Zarówno szczegółowy regulamin KSI, jak i wytyczne do układania programów prób są ciekawe i z pewnością mogą pomóc komisjom stopni w wielu hufcach. (Notabene, może taka pochlebna ocena tych dokumentów wynika z faktu, że są one łudząco podobne do zasad obowiązujących w moim hufcu?).

NO, ale żeby nie było jakichś posądzeń o kumoterstwo, teraz troszkę pomarudzę. Myślę, że jak na hufiec, na którego terenie za kilka miesięcy odbędzie się Zlot, można byłoby oczekiwać więcej informacji o tym wydarzeniu. Ale to tylko prywatna opinia jednego instruktora...

>PS:I jeszcze jedno: ze zdziwieniem znalazłem w "księdze gości" jedynie... trzy wpisy. Z ochotą sam wpisałem się jako czwarty i zachęcam do tego wszystkich harcerskich internautów!

WIELOKROTNIE dużo dobrego słyszałem o stronie Hufca ZHP Lublin. Nie były to jedynie plotki, ponieważ jest to rzeczywiście jedna z najlepszych harcerskich witryn.

ZANIM przedstawię jej najciekawsze elementy, kilka słów o ogólnym wrażeniu. Należy zwrócić uwagę na staranne przygotowanie strony, liczne śmieszne rysunki, które urozmaicają oglądanie, jednocześnie nie zmuszając nas (ze względu na małą wielkość) na długie oczekiwanie na ich wczytanie. Interesujący jest także fotoalbum zawierający zdjęcia przygotowane w dość oryginalnej konwencji (więcej nie zdradzę - zachęcam do obejrzenia). Opisując wrażenia estetyczne nie sposób pominąć tła strony, które jest... porośnięte trawą!

WPRAWDZIE obiecywałem, że już więcej nie będę się zajmował standardową zawartością, jednak muszę przyznać, że sposób wykonania stron o hufcu (znaczki i informacje o środowiskach, wykresiki) oraz o aktualnej działalności (zdjęcia, znaczki, opisy) wymagają wyróżnienia.

JEDNYM z najciekawszych elementów strony Hufca ZHP Lublin jest "Harcerski Leksykon Prawniczy", który autorzy - zresztą bardzo słusznie (po co udawać skromność?) - określają "unikalnym w skali internetowej". Zawiera on przepisy (przede wszystkim państwowe), które powinien znać każdy komendant obozu, szczepowy czy drużynowy. Tu naprawdę warto zajrzeć!!!

OPISY wszystkich stron zawsze zaczynam od pochwał, więc tym razem zmienię ten schemat i zacznę od narzekań na - zresztą bardzo ciekawą - stronę Hufca ZHP Niemodlin.

NIE sposób nie ponarzekać, kiedy na powitanie testuje się naszą cierpliwość, zmuszając do oczekiwania na załadowanie się strony głównej, której połowę objętości (dokładnie 120 kB) zajmuje zdjęcie! Mam świadomość, że to moje subiektywne odczucie, więc nic więcej nie napiszę, nawet o tych kolorkach... O przepraszam, miało być nic więcej!

JEDNAK, przyznaję szczerze, warto uzbroić się w cierpliwość, ponieważ witryna jest godna obejrzenia. Szczególnie warto zwrócić uwagę na część poświęconą Radzie Przyjaciół Harcerstwa. Z tego, co można przeczytać, wynika, że w Niemodlinie doskonale wiedzą, jak pozyskiwać i dbać o naszych przyjaciół.

CIEKAWOSTKĄ na tej stronie jest z pewnością strona "Młode pokolenie - czyli pociechy naszych byłych i obecnych instruktorów". Myślę, że tytuł mówi wszystko. Pomysł jest bardzo milusiński i wart skopiowania!

STRONA internetowa Hufca ZHP Kraków Podgórze jest dla mnie, jak by to ująć, bardzo krakowska - w najlepszym tego znaczeniu. Nie ma tu wprawdzie takich fajerwerków, jak opisywane powyżej, za to znajdziemy tu wiele interesujących danych.

GORĄCO zachęcam do zapoznania się z informacjami o komisjach stopni oraz (uwaga, przytaczam pełną nazwę!) Radzie Programowej do spraw Wychowania Religijnego i Duchowego.

JAK napisałem wyżej, krakowianie postawili nie na wodotryski, lecz na treść. Dlatego kończę ten opis, jeszcze raz zachęcając do obejrzenia tej strony i wnikliwego zapoznania się ze znajdującymi się na niej dokumentami.

A za miesiąc posufrujemy w inne regiony Polski, aby zobaczyć, czym się chwalą w Internecie kolejne hufce ZHP.

Grzegorz Całek
gcalek@perswazja.pl