KONFERENCJA INSTRUKTORÓW ZUCHOWYCH CHORĄGWI DOLNOŚLĄSKIEJ

"Ścieżkami zdrowia" do zuchów

22-24 października 1999 Sobótka

TRADYCYJNIE już jesienią odbyła się konferencja dla namiestników i drużynowych gromad zuchowych naszej chorągwi. Tym razem w programie była promocja programu "Ścieżkami zdrowia" oraz warsztaty dotyczące kolejnej formy pracy - zuchowych obrzędów, zwyczajów i tajemnic.

W piątek, tuż po rozpoczęciu spotkania, powołaliśmy do życia gromadę szkoleniową o nazwie "Bąblozuchy". "Zuchy" wykonały w trakcie majsterki totem, kronikę, pacholika drużynowego, skarbiec, listę spraw, pieczęć, dokonały wyboru nazw szóstek, piosenki i okrzyków gromady. Uczyły się również nowych pląsów i piosenek tematycznie związanych ze "Ścieżkami zdrowia" - szczególne uznanie wzbudziła piosenka "Katarek" (druhny Ani Poraj).

CAŁA sobota poświęcona była praktycznemu poznawaniu różnych form realizacji wszystkich "Ścieżek zdrowia". Parzyliśmy najlepsze herbatki ziołowe oraz przygotowywaliśmy surówki. Dla poprawy urody sporządzaliśmy maseczki warzywne i ziołowe, a dla poprawy kondycji fizycznej najlepsza była gimnastyka zuchowa, pląsy i spacery oraz zabawy z kolorową chustą "Klanzy".

UCZESTNICY konferencji wrócili do swoich środowisk z nowymi pomysłami oraz z informacjami o wszystkich przedsięwzięciach programowych i szkoleniowych Dolnośląskiej Chorągwi ZHP planowanych na rok 1999/2000.

hm. Dorota Kołakowska
Wrocław