9/2000

Okładka

Od Redaktora

ZA nami lato, ostatnie w XX wieku, przed nami nowy rok harcerski, w czasie którego wejdziemy w wiek XXI. Za nami Zlot GNIEZNO 2000, wiele obozów, biwaków, pracowicie i radośnie spędzonych wakacji - przed nami wiele niewiadomych. Czy uda się nam wzmocnić i rozwinąć organizację, wykorzystując znakomity bodziec, jakim był zlot? Czy w tym roku zaczniemy być właściwie doceniani przez wszystkie władze rządowe, oświatowe i samorządowe?

NIE muszę nikogo z naszych czytelników przekonywać, iż jest to system naczyń połączonych. Bez poparcia przez władze (od premiera zaczynając, a na radnych, dyrektorach szkół i radach pedagogicznych kończąc) ZHP nigdy się nie umocni. Do tego tematu - Związku Harcerstwa Polskiego jako największej pozarządowej organizacji wychowawczej w Polsce - będziemy systematycznie wracać na łamach "Czuwaj".

NIE zapomnimy jednak, że organizacja to wychowankowie i wychowawcy. Choć każdy z nas popełnia błędy, powinniśmy starać się, aby było ich jak najmniej. Powinniśmy wzorować się na najlepszych, których sylwetki będziemy w piśmie prezentować, ganić też będziemy instruktorów nie dbających o młodzież i o dobre imię Związku. Macie o to do redakcji czasami pretensje, przypominając przysłowie "Zły to ptak, co własne gniazdo kala". Ja na to (przypominam sobie z pamięci fraszkę Leca, a więc niezbyt dokładnie ją cytuję) odpowiedzieć mogę "...Jeszcze gorszy, co mówić o tym nie zezwala".

PRZED nami, co koniecznie trzeba przypomnieć, kolejny zjazd Związku. Zjazd, w czasie którego nie będziemy (zgodnie ze statutem) wybierać na funkcję naczelnika hm. Ryszarda Pacławskiego. Rok do zjazdu upłynie szybko, ani się spostrzeżemy, gdy nie tylko wybierać będziemy nowe władze, ale także wprowadzać poprawki do statutu i przyjmować uchwały programowe. Jakie to mają być poprawki, jakie uchwały? To ważne tematy, jakimi musimy zająć się na łamach gazety.

STRUKTURALNE zmiany w szkolnictwie w wielu środowiskach budzą zaniepokojenie. Właśnie zmiany strukturalne, a nie programowe. Jak funkcjonować w nowej szkole, w gimnazjach, a już niedługo w nowych liceach? Dziś na to pytanie nikt w Związku nie udzielił jeszcze odpowiedzi. Eksperyment "Gimnazjum" trwa, ale warto będzie w "Czuwaj" przybliżać tematykę zmian w szkolnictwie i związanych z tym zmian w harcerstwie. Kilka konferencji (o dwóch z nich przeczytacie w tym numerze) wiosny niestety nie czyni.

BIEŻĄCYCH problemów, istotnych wydarzeń w życiu organizacji jest i będzie wiele. Jak zwykle będziemy je opisywać i komentować. Czy wszystkie komentarze będą zgodne z poglądami naszych czytelników? Wkrótce się o tym przekonacie.

Adam Czetwertyński

PS Przygotowaliśmy dla was niespodziankę - kolorową wkładkę, którą możecie wykorzystać do prezentacji Zlotu GNIEZNO 2000. Może będziecie chcieli wywiesić ją w hufcu, a może w szkołach, informując nie zorganizowaną młodzież o pracy ZHP?