2/2001

czuwaj@zhp.org.pl
WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

I znów graliśmy z Owsiakiem

W pierwszą niedzielę stycznia tradycyjnie już zerkałam przez cały dzień na ekran telewizora, obserwując kolejne odsłony "owsiakowego szaleństwa". I za każdym razem ciepło mi się robiło na sercu nie tylko od ogólnie gorącej atmosfery panującej w studiach regionalnych, ale również na widok harcerskich mundurów pojawiających się wszędzie. Harcerki w studiu warszawskim przy zmieniających się "cyferkach", informujących o rosnących ciągle kwotach. Harcerze w Bydgoszczy, Toruniu, Wrocławiu i Łodzi, harcerze w Szczecinie, Gryfinie, Gdańsku i Katowicach... Niezmiernie przejęta druhna Jola z Buku wręcza w poznańskim studiu uzbierane ponad 16 tys. zł, harcerze ze Zgorzelca przekazują we Wrocławiu ponad kwotę 40 tys... Gdy na ekranie pojawia się Białystok, od razu wypatruję znajomą buzię druhny Małgosi - przybocznej łomżyńskiej drużyny "Ptaki Ptakom".

A w Warszawie na Woronicza do Jurka Owsiaka co chwila podchodzą harcerze i harcerki, taszczą pudła i skrzynie z pieniędzmi i meldują o wykonanym zadaniu: Praga Północ i Wola, Otwock i Piastów, Tomaszów Mazowiecki, Skierniewice i Grodzisk Mazowiecki... Na pewno nie zauważyłam wszystkich.

I pomyślałam sobie patrząc na te roześmiane twarze, na tańczące, pląsające, rozbawione i szczęśliwe szare i zielone mundury: Jak to wspaniale, że jesteśmy tam, gdzie dzieje się coś dobrego i pożytecznego. Jak to wspaniale, że zgłaszamy się do sztabów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, kwestujemy na ulicach, organizujemy pracę sztabów, prowadzimy imprezy - słowem - wykorzystujemy najlepiej jak potrafimy nasze harcerskie umiejętności. Jak to dobrze, że widzimy swoje miejsce w lokalnych społecznościach wtedy, gdy dzieje się w nich coś ważnego.

(H.J.)

Wesoły autobus w Łomży

59 Łomżyńska Drużyna Harcerska "Ptaki Ptakom" uczestniczyła w działaniach Orkiestry po raz dziewiąty. W tym roku wraz z MPK zorganizowała Wesoły Autobus Świątecznej Pomocy, w którym zamiast kasowania biletów wrzucało się datki do puszki, a uczennice Państwowego Liceum Sztuk Plasycznych bez wytchnienia rysowały portrety pasażerów. Była też aukcja, na której oprócz gadżetów WOŚP i darów najsławniejszych łomżan licytowano zwierzęta - świnki morskie i szczenięta podarowane przez łomżyńskie schronisko. Drużyna zebrała 4500 złotych i obiecuje, że za rok znów zagra w Wielkiej Orkiestrze.

z listu HR Małgorzaty Ostrowskiej

IX Finał w Świnoujściu

W Świnoujściu Finał WOŚP zorganizowali także harcerze. Oto fragment relacji: Godzina 8.00. Harcerski Sztab przystępuje do działania - tworzymy listę osób, które otrzymały identyfikatory, dzielimy patrole (każdemu z 35 patroli towarzysz jeden marynarz), wydajemy puszki, serduszka i dodatkowo informacje o Orkiestrze po polsku i po niemiecku. Jeszcze tylko przypomnienie zasad i "do boju". Kwestującym sprzyjają nie tylko mieszkańcy, chętnie wrzucający do puszek datki, ale również pogoda... Wśród 174 kwestujących 130 osób to harcerze.

A w sztabie prowadzimy punkt żywienia i pomagamy paniom kasjerkom z PKO S.A. liczyć pieniądze. Jest ich coraz więcej, napięcie rośnie...

O 20.00 z sali widowiskowej MDK wysypują się uczestnicy Koncertu Finałowego, w którym uczestniczyli przedstawiciele świnoujskich szkół. Na parkingu harcerze z pochodniami formują wielki krąg. Rozpoczyna się światełko do nieba. W górę strzelaja race, z każdą chwilą światełka są coraz piękniejsze. W tłumie widzów krążą ostatni kwestujący.

A potem już tylko liczenie: zebraliśmy 30 546,40 zł, 928,92 DM, 15,01 USD i 15 sztuk złotej i srebrnej biżuterii. Rekordzistą okazał się patrol 19 DHSG "Zlotki" w składzie: Alan, Ola, Asia, Magda, Grześ i Justyna.

WPROST brakuje słów, żeby wyrazić uznanie dla grających w Orkiestrze harcerek i harcerzy. Czuwaj! Sie ma!

hm. Marek Niewiarowski

Meldunek z Wrocławia

O udziale wrocławskich harcerek i harcerzy w Wielkiej Orkiestrze pisaliśmy w latach ubiegłych. W tym roku też nie zawiedli. Zorganizowali sztab, który koordynował pracę 500 harcerek i harcerzy z 25 środowisk zbierających datki, liczyli pieniądze. A nie była to łatwa praca, bo - uwaga - harcerscy kwestarze w niedzielę 7 stycznia zebrali 251 725,58 zł, o czym zameldowali druhnie przewodniczącej ZHP hm. Marii Hrabowskiej.