Czuwaj

2/2001

 Poprzedni numer  Strona nadrzędna  Następny numer


Napisz do nas:
czuwaj@zhp.org.pl
PO ZEBRANIU RADY NACZELNEJ

Prostujmy ścieżki

W czasie ostatniego, styczniowego zebrania Rady Naczelnej ZHP najbardziej zabrakło mi szczerości - tej właśnie "aż do bólu". Tu nie o konflikt chodzi, tylko o nazywanie rzeczy i spraw po imieniu. Darka Supła znam od wielu lat. To dobry organizator. Druh Darek wziął udział w spotkaniach wszystkich komisji Rady. Wiem, że nie padły na nich pytania dotyczące rozliczeń Gniezna - a szkoda, bo sądząc z głosów "w kuluarach" właśnie tego zabrakło. Druh Piotr Borys to postać barwna, sprawnie poruszająca się po naszym "zagranicznym zapleczu". Nie zaproszono go na spotkania z komisjami, a szkoda, bo odbijały się echem pytania o Chile i Betlejemskie Światło Pokoju. Bardzo źle się stało, że pytania te nie padły na sali. Nie wiem, czy zainteresowanym zabrakło odwagi, czy może nie liczyli na odpowiedź - taką "szczerą do bólu"? Tam, gdzie w grę wchodzi dobro całego ZHP, przemilczenia i sztuczna drobiazgowość nie powinny mieć miejsca. Liczę na to, że odpowiedzialność za ZHP, za powierzone nam dzieci i za nasz wspólny majątek przyćmi urazy i animozje, pozwoli wyjaśnić wątpliwości i wyprostować naszą wspólną drogę. Mam nadzieję, że wszyscy z podniesionym czołem i czystymi dłońmi razem staniemy do pracy dla Związku. Błądzić jest rzeczą ludzką, ale trzeba jeszcze te błędy chcieć uznać i naprawić.

TO, co miało miejsce na zebraniu Rady Naczelnej 20.01.2001 r., dzieje się często również w naszych chorągwiach i hufcach. Wszyscy widzimy, że jest "coś nie tak", ale nikt nie pyta, nie wyjaśnia, nie docieka. Dlaczego? Czy tak mało mamy do siebie zaufania? Czy brak nam tzw. cywilnej odwagi? A może nie chcemy być "ci gorsi"?

KOCHANI! Milczeniem szkodzimy całej naszej organizacji. Przecież nie chodzi o napastliwość - tylko o prostowanie ścieżek, nie o osobiste animozje - tylko o oczyszczenie szlaku, którym przyszło nam podążać, z błędów, nadużyć, pomówień, przemilczeń, kłamstw, arogancji. Pamiętajmy, że myszka w plotce urasta do rozmiarów smoka, a okruszek sera do pełnej spiżarni. Nie pozwólmy na to!

hm. Krystyna Czerwińska-Twarowska
wiceprzewodnicząca ZHP Generuje GazEla