3/2001

Napisz do nas:
czuwaj@zhp.org.pl

OD REDAKTORA

KILKA osób, które zapoznało się z materiałami zamieszczonymi w poprzednim numerze "Czuwaj", zapytało mnie, czy powinniśmy pisać o wewnętrznych problemach władz Związku. Czy otwarta dyskusja na te tematy jest właściwa. Czy nie spowoduje więcej strat niż zysków. Cóż, wydaje mi się, że chowanie głowy w piasek jest charakterystyczne dla strusi, my zaś musimy być organizacją otwartą, gdzie każdy z nas, niezależnie od tego, jaką nosi podkładkę pod krzyżem, powinien mieć wiedzę o wszystkim, co dzieje się w ZHP, ba, mieć możliwość wypowiadania się na interesujące, nawet trudne tematy. I nie zawsze to musi być istotny dla nas wszystkich problem przestrzegania przez członków naszego Związku Prawa Harcerskiego.

ZAPYTANO też mnie, czy konieczne jest rozwijanie dyskusji o tzw. drugiej konspiracji harcerskiej. To przecież taki drobny wycinek historii naszego ruchu. Tak można stwierdzić, ale jest to temat bolesny i trudny (co widać w kolejnych wypowiedziach) do ocenienia.

LICZĘ na to, że w najbliższych numerach coraz więcej wypowiedzi w "Czuwaj" będzie mogło mieć nadtytuł "Jaki Związek" lub "Co dalej po XXXII Zjeździe ZHP". Wydaje mi się, że zajęci codziennymi sprawami nie pamiętamy, jaką siłą jest nasza organizacja, jak potrzebna jest ona (przepraszam za banał) dzieciom, ich rodzicom, szkole, państwu. Wpływa do redakcji coraz więcej materiałów pisanych przez instruktorów-nauczycieli. Nie da się ukryć, że związane jest to z realizacją przez każdego z nich opracowanej przez siebie drogi rozwoju zawodowego. Ale jak ciekawe są to teksty! Opisywana jest w nich nasza praca nie z okazji wielkich zlotów, rajdów, konferencji, lecz tam, w drużynach, w terenie, na co dzień. Bo, wbrew temu, co opowiadają niektórzy, w wielu środowiskach w małych miejscowościach i na wsi praca harcerska się rozwija. O swojej nowej drużynie na wsi w najbliższym czasie napisze nam Basia Smoła, ale przykładem na to, że można starać się o wzmocnienie naszej organizacji w terenie, była niedawna konferencja Chorągwi Łódzkiej na temat harcerstwa wiejskiego. Tam też padały przykłady pracy znakomitych instruktorek pracujących na wsi.

KOLEJNE zmiany w treściach zawartych w "Czuwaj", mam nadzieję, zauważyliście. Nie będę ich tu prezentował. Ale najważniejsza zmiana zaszła wewnątrz naszej redakcji. Od 1 marca przestała pracować w "Czuwaj" hm. Halina "Misia" Jankowska, która awansowała na funkcję kierowniczki Działu Promocji i Informacji GK ZHP. Dział ten bardzo ściśle współpracować teraz będzie z naszą redakcją, ale "Misi" na co dzień już u nas nie zastaniecie. Pozostaje ona oczywiście w składzie redakcji na funkcji zastępczyni redaktora naczelnego, ale wyłącznie społecznie.

NASZ konkurs na ocenę "Czuwaj" trwa. Na listy o tym (i poprzednich numerach) naszego instruktorskiego pisma czekam do 10 maja. Miłe symboliczne nagrody zapewnione.

Adam Czetwertyński