4-5/2001

Skautowa Skrzynka Pocztowa

Pyta Redakcja "Czuwaj"

Odpowiada: pwd. Mirella Hein, instruktorka Wydziału Zagranicznego GK ZHP

Czym jest ta tajemnicza skrzynka?

SKAUTOWA Skrzynka Pocztowa to nasza zethapowska odmiana skautowego Post Boxu, czyli banku adresów tych, którzy chcieliby korespondować ze skautami z innych krajów. Praca skrzynki polega na wysyłaniu próśb o znalezienie osoby zainteresowanej korespondencją do konkretnych skrzynek skautowych lub wydziałów zagranicznych, i w drugą stronę - znajdowaniu osób zainteresowanych propozycjami, jakie przyszły z zagranicy.

TAKIE komórki funkcjonują w wielu europejskich, najczęściej żeńskich, organizacjach skautowych. Prowadzą je zazwyczaj druhny-seniorki, które są na emeryturze, w pewien sposób także i skautowej. Najstarsza - ale za to jedna

Z najbardziej aktywnych - ma już 90 lat!

Ilu harcerzy w roku 2000 uczestniczyło w tej formy zyskiwania przyjaciół?

W 2000 roku do Skrzynki zgłosiło się około 150 harcerek i harcerzy. Tę liczbę można pomnożyć przez 3, bo przeważnie wszyscy chcą korespondować z trzema krajami. Ile adresów udało się znaleźć - dokładnie nie wiem, bo często informacje z siostrzanych skrzynek dostaję z kilkumiesięcznym opóźnieniem. Najlepiej działające skrzynki zagraniczne to zdecydowanie brytyjska i fińska (to ta od dziarskiej 90-latki!).

Co zrobić, aby rozpocząć korespondencję przez Skrzynkę?

TRZEBA zgłosić się do swojego pełnomocnika chorągwi ds. zagranicznych. To pierwsze miejsce, gdzie należy próbować korzystać z dotychczasowych kontaktów zagranicznych chorągwi. Jeśli na poziomie chorągwi nie jest możliwe znalezienie takich adresów, pozostaje wypełnić specjalną an-kietę, którą pełnomocnik przesyła do Skautowej Skrzynki Pocztowej przy Wydziale Zagranicznym GK. Znalezienie odpowiadającego kontaktu trwa różnie - zazwyczaj kilka miesięcy, ale czasem zdarza się, że taki adres jest akurat w "banku".

SKRZYNKA służy do nawiązywania kontaktów indywidualnych, jest taką "ostatnią deską ratunku", kiedy zawodzą kontakty ze skautami na poziomie drużyny, hufca czy chorągwi. Stąd też duża rola pełnomocników chorągwi, którzy powinni popularyzować ją w środowiskach harcerskich. Wszystkie ankiety muszą przechodzić przez pełnomocników, bo po pierwsze taka jest ścieżka służbowa spraw związanych z kontaktami zagranicznymi, a po wtóre - mamy potwierdzenie, że dana harcerka czy harcerz należy do ZHP. Oczywiście zdarza się, ze przychodzą bezpośrednio do mnie listy od osób, które chcą natychmiast znaleźć partnera do korespondencji - bo zadanie wpisane jest do karty próby na stopień czy sprawność... Staram się im szybko pomóc, ale nie zawsze jest to możliwe - często zapominają podać ważne informacje (swój wiek, język korespondencji itp.).

WSZYSTKICH zapraszam do korzystania ze Skautowej Skrzynki Pocztowej.