4-5/2001

Napisz do nas:
czuwaj@zhp.org.pl

Posłowie do celnego podsumowania gorącej dyskusji

SPRAWIEDLIWOŚĆ, moralność, prawda. Wielkie ludzkie wartości. Nieskończone pole zainteresowania każdego człowieka. Nieskończony temat rozmów samego z sobą, wynurzeń w gronie rówieśników, pogwarek przy rodzinnym stole.

W publicznej dyskusji wyraźniej jednak widać, jak ważna jest merytoryczna treść oraz zachowanie szacunku stron, ich wzajemnej równości w dowodzeniu swego, uznawanie czystości intencji, rzetelność argumentów.

JEŻELI w mniemaniu moich interlokutorów (hm. Hanna Miecznikowska "Czuwaj" 1/2001, hm. Tadeusz Gaertner "Czuwaj" 2/2001) w zapale polemicznym naruszyłem któryś z wyłożonych kanonów, to moja wina, widocznie nie wyraziłem się zbyt jasno. Totalitaryzmu nie broniłem, choć jego uwarunkowania w Polsce starałem się zrozumieć. O robienie wody z mózgu nikogo nie oskarżałem, jedynie przestrzegałem przed tym. Myślę, że dorobkiem dyskusji jest zgoda z tezą, że niepopieranie przez Związek Harcerstwa Polskiego konspiracji jego członków po II wojnie światowej porządkuje problem, ale go nie wyczerpuje. Nie wyczerpuje, ponieważ nie można się zgodzić na odsądzanie harcerzy-konspiratorów od czci i honoru, traktowanie ich jak pospolitych przestępców. Potrzebne jest też policzenie przypadków, w których to miało miejsce, i należne jest potępienie rzeczywistych oprawców.

PRAGNĘ podkreślić, że z wielką satysfakcją skorzystałem z możliwości spotkania się na łamach instruktorskiego pisma ZHP z hm. Tadeuszem Gaertnerem, ujmującym wszechstronnie zagadnienia w tak dobrej intencji łagodzenia cieni i poszukiwania prawdy. Dziękuję za celne podsumowanie.

hm. Roman Muranyi