07/08/2001

W PIĄTĄ ROCZNICĘ SMIERCI

hm. Paweł Zarembski

My też jesteśmy kamieniami rzuconymi na szaniec. Mamy te same ideały! Nie musimy pięknie umierać. Ale czy umiemy pięknie żyć?

hm. Stefan Mirowski, styczeń 1993 r.

Jedno zdanie o druhu Stefanie

Oto kilkanaście z nich:

TO był naprawdę Wielki Człowiek.

ks. kard. Józef Glemp - prymas Polski

STEFAN Mirowski uczył szukać Dobra w każdym człowieku.

hm. Maria Hrabowska - przewodnicząca ZHP

DRUH Stefan umiał patrzeć szerzej i dalej niż wielu innych. Będąc Przewodniczącym nie przestał być Harcerzem. A Harcerzem był każdego dnia.

hm. Ryszard Pacławski - były naczelnik ZHP

SERDECZNY, cichy człowiek. Wrażliwy na sprawy innych ludzi, kochający Harcerstwo.

hm. Wiesław Maślanka - naczelnik ZHP

Przyjaciel.

hm. Halina Wiśniewska

STEFAN Mirowski zrozumiał już dawno, że skauting (harcerstwo) nie jest tylko metodą wychowawczą, lecz grą o szczęściu w życiu, filozofią postępowania z ludźmi i kierowania własnym życiem.

DLATEGO współpraca nasza była tak bliska i pełna przyjaźni.

hm. Danuta Rossmanowa,

hm. Jan Rossman

TO był człowiek stale patrzący w przyszłość z nadzieją.

ks. phm. Jan Ujma - kapelan ZHP

JEDEN z największych harcerskich autorytetów moralnych - hm. Stefan Mirowski był dla zuchów ojcem, starszym bratem, dla instruktorów - drogowskazem służby, dla wszystkich - strażnikiem Harcerskiego Prawa. Dlatego druha Stefana tak bardzo kochałem i wiernie Mu służyłem.

hm. Gerard Żorawik - sekretarz Rady Naczelnej ZHP

OCZEKIWANO od Niego wiele, dał znacznie więcej. Pracując "dziś" w małym, okupacyjnym sabotażu, "pojutrze" unieszkodliwił wielki.

hm. Jerzy Chrabąszcz - były zastępca naczelnika ZHP

STEFAN Mirowski, jako przewodniczący ZHP, był dla mnie jedynym odpowiednim człowiekiem na tym miejscu, w tamtym czasie.

hm. Wanda Czarnota - była zastępczyni naczelnika ZHP

STEFAN, druh Stefan - Przyjaciel. Wsparcie, podpora i to "Coś", co potrafiło zrozumieć, że jeszcze warto chcieć i jednak ciągle wierzyć w to, czemu się służy.

hm. Danuta Skrońska - była zastępczyni naczelnika ZHP

DRUH Stefan Mirowski to była dłoń, o którą zawsze można było się wesprzeć. Na wieść o powrocie naszego Związku do międzynarodowego skautingu powiedziałam: - Druhu "Prawdzicu" - zwyciężyłeś.

Barbara Wachowicz

DRUH Stefan, wspaniały człowiek, ceniony i lubiany przez wszystkich, posiadał ważną cechę - był niesłychanie odpowiedzialny. Jego felietony, które zamieszczałem w "Czuwaj", były nie tylko mądre, ale przynoszone do redakcji z zegarmistrzowską punktualnością! Drugiego takiego współpracownika pismo nie miało i mieć chyba nie będzie.

hm. Adam Czetwertyński - redaktor naczelny miesięcznika "Czuwaj"

STEFAN Mirowski "Bolek" - inicjator włączenia do Szarych Szeregów najmłodszych harcerzy w wieku 12-14 lat. W "Zawiszy", w ramach programu "Dziś - Jutro - Pojutrze" łączył naukę szkolną ze służbą pomocniczą w AK. Jego wspaniała postać panuje w moich wspomnieniach z tamtych, dalekich lat walki o niepodległość Ojczyzny.

hm. Edward Dąbrowski - członek szaroszeregowej "Pasieki" i wizytator terenu

SĄ tacy, którzy, mimo że odeszli na wieczną wartę, żyją i będą żyli wśród nas swoimi dokonaniami i pamięcią, zaangażowaniem w służbie harcerskiej. Jednym z nich jest druh Stefan.

hm. Andrzej Borodzik - dyrektor Muzeum Harcerstwa

ZNAŁAM Go wcześniej, ale poznałam naprawdę w 1945 roku w okresie ekshumacji poległych.

hm. Maria Zürn

STEFAN całym swym życiem walczył - tak w Szarych Szeregach, jak i w ZHP - o urzeczywistnienie ideałów harcerskich w naszym Ruchu Skautowym.

hm. Jerzy Jabrzemski - członek szaroszeregowej "Pasieki" i wizytator terenu

B zawsze wierny swoim ideałom i konsekwentnie je realizował na drodze życia.

hm. Maria Głowińska

Wystawa

"HARCERSKIE przypomnienia -

STEFAN Mirowski przewodniczący ZHP 1990-1996"