9/2001

HUFCOWI O SOBIE

O pewnym pomyśle na współzawodnictwo,

czyli jak rozbudziliśmy drużyny

Szalony XXI wiek ze wszystkimi swoimi dobrodziejstwami i zagrożeniami w nauce, medycynie, technice.... Jak w takiej rzeczywistości zbudować program, który zainteresuje zarówno tych, którzy całe dnie spędzają przed komputerem, biegają na kursy językowe, grają w tenisa czy rugby; ale również tych, którzy siedzą na szarych podwórkach i nie robią nic, bowiem ich rodziców na nic nie stać. Jak zbudować atrakcyjny program hufca, aby w drużynach nie zapomnieć o metodzie harcerskiej, systemie zastępowym, stopniach i sprawnościach. Program, który podniesie poziom pracy drużynowych, ożywi działalność drużyn i będzie bodźcem do bardziej efektywnej pracy.

PRZED takim samym problemem stanęliśmy u nas w hufcu. Pomysłem na jego rozwiązanie stało się wprowadzenie w roku harcerskim 2000/2001 współzawodnictwa drużyn hufca "Grand Prix". Na najlepszą drużynę czekał puchar. Na podstawie przeprowadzonej analizy doszliśmy do wniosku, iż harcerze i harcerki należący do drużyn naszego hufca to w większości dzieci w wieku 10-15 lat, a jest to okres, kiedy:

* fascynują ich zadania rozwijające samodzielność, ćwiczące pamięć i zmysły,

* mogą i lubią wykazać się wiedzą i umiejętnościami w  grach i biegach,

* lubią dużo ruchu i zajęcia sportowe - turnieje, zawody, igrzyska,

* potrzebują działać i tworzyć, współzawodniczyć.

PROGRAM "Grand Prix" stał się odpowiedzią na zainteresowania harcerzy i ich prawie wszystkie potrzeby. Regulamin został oparty na zasadach rozgrywek żużlowych i  zaproponowali go sami drużynowi. Dzięki temu stał się bardziej akceptowalny. Wspólne imprezy hufca ograniczyliśmy do czterech ważnych spotkań w różnych porach roku. I tak mieliśmy:• Jesienne Rozgrywki Sportowe,

* Zimową Imprezę na Orientację,

* Wiosenną Grę Polową,

* Letni Finał (wielogodzinny bieg harcerski sprawdzający ogólną wiedzę i umiejętności harcerskie, elementy alpinistyki, przeprawy wodne, kajakowe itd.).

KAŻDE ze spotkań trwało przez cały weekend i organizowane było przez inne środowisko, miało inną tematykę i fabułę. Pozwoliło to na stworzenie różnorodności, wszechstronny rozwój i aktywizację wszystkich uczestników "Grand Prix". Określone zasady współzawodnictwa sprawiły, że zarówno zastępy, patrole, jak i indywidualni harcerze i harcerki, podczas kolejnych spotkań, zdobywali punkty pucharowe dla drużyny. Dzięki temu każdy, zarówno pojedynczy harcerz, jak i cały zastęp, a w efekcie drużyna, starał się stale podnosić swoją wiedzę i umiejętności. Sukces jednostki, zastępu prowadził drużynę do zwycięstwa. To z kolei wzmacniało ducha zespołu, mobilizowało do działania.

OSIĄGNIĘTY efekt - wewnętrzne umocnienie drużyn, znaczny wzrost liczebności drużyn, podniesienie jakości pracy zastępów i drużyn, integracja środowisk, a w konsekwencji tego samodzielne obozy drużyn.

phm. Agnieszka Gan

phm. Aleksandra Bielicka