9/2001

BETLEJEMSKIE 名IATΜ POKOJU 2001

Wy jeste軼ie 鈍iat貫m 鈍iata

Druhny iDruhowie

"WY jeste軼ie 鈍iat貫m 鈍iata" -te s這wa Jezusa Chrystusa (Mt 5, 15), przypomniane przez ojca 鈍i皻ego Jana Paw豉 II wor璠ziu na tegoroczny 安iatowy Dzie M這dzie篡 wToronto -niech prowadz nas wtym roku po polskich 軼ie磬ach Betlejemskiego 安iat豉 Pokoju.

WE wrze郾iu prze篡wali鄉y tragedi spowodowan przez 郵ep nienawi嗆; w闚czas wnaszych oknach zapalili鄉y 鈍iece na znak solidarno軼i zcierpi帷ymi. Iw taki spos鏏 chcieli鄉y da znak, 瞠 wsp鏊nie przezwyci篹ymy mrok terroryzmu, strachu i鄉ierci, 瞠 z這 zwyci篹ymy dobrem.

ILEKRO na polskiej ziemi go軼i p這mie zBetlejem, przypominamy sobie s這wa Chrystusa: "Wy jeste軼ie 鈍iat貫m 鈍iata".

WIATΜ jest or璠ziem prawdy, pokoju inadziei.

A kiedy blednie 鈍iat這 iprzestajemy wyra幡ie widzie 鈍iat wok馧 nas iw sercu nocy ogarnia nas l瘯 ipoczucie zagro瞠nia ikiedy niecierpliwie oczekujemy 鈍iat豉 dnia, to pami皻ajmy, 瞠 Betlejemskie 安iat這 Pokoju wzywa nas, by鄉y stali si str騜ami poranka, zwiastunami prawdy, mi這軼i inadziei.

BETLEJEMSKIE 安iat這 Pokoju przychodzi jako bezinteresowny dar Boga, aby o鈍ieci nasze serca irozja郾i umys造. Dzi 鈍iat stawia nas wobec pytania, quo vadis homo? -dok康 idziesz, cz這wieku? Czy idziesz na spotkanie Chrystusa, czy b璠ziesz przemierza inne drogi, kt鏎e wiod zdala od Niego? Czy w篡ciu chcesz by zdrugim cz這wiekiem?

NIECH Betlejemskie 安iat這 Pokoju o鈍ietla ten nieustaj帷y dramat dokonuj帷y si wnaszych sercach, kiedy zmaga si 篡cie ze 鄉ierci, mi這嗆 znienawi軼i, l瘯 zodwag, solidarno嗆 wsp鏊noty zpoczuciem osamotnienia wobec terroryzmu, nienawi軼i iokrucie雟twa.

A ja... Ilekro spotykam si zBetlejemskim 安iat貫m Pokoju, tylekro do鈍iadczam mocy p造n帷ej zbliskiej niewidzialnej obecno軼i Boga. Iu鈍iadamiam sobie, 瞠 wszyscy jeste鄉y zaproszeni do takiego spotkania.

Druhny iDruhowie

HARCERKI iharcerze s wszczeg鏊ny spos鏏 powo豉ni, aby by stra積ikami tego 鈍iat豉, stra積ikami warto軼i, jakie ono niesie. >pl:Zwracam si do Was ze specjaln zach皻: kiedy tak krwawo rozpocz窸o si nowe stulecie inowe tysi帷lecie, tym bardziej trzeba czuwa, aby nie zagubi w篡ciu 鈍iat豉 Chrystusa, aby odkrywa wsobie pe軟i cz這wiecze雟twa.

UKAZUJMY 鈍iatu przyk豉d naszego 篡cia zgodnego zidea豉mi skautingu. Pokazujmy wszystkim, 瞠 owocem 鈍iat這軼i jest prawo嗆 isprawiedliwo嗆, pok鎩 iprawda.

UCZMY siebie iinnych 篡 jako synowie 鈍iat這軼i isynowie dnia (l Tes 5,5).

ZANIE列IE Betlejemskie 安iat這 Pokoju do waszych rodzin, dom闚, ko軼io堯w, szk馧. Nie軼ie 鈍iat這 tam, gdzie s ludzie. >h5:Czuwajcie!

ks. phm. Jan Ujma

naczelny kapelan

Zwi您ku Harcerstwa Polskiego

Warszawa, pa寮ziernik 2001 r.