KRÓTKO

13-22 sierpnia 2001

W dniach od 13 do 22.08.2001 r. w miejscowości Csobanka koło Budapesztu odbył się VI Zlot Skautów Europy Środkowowschodniej "Carpathia 2001" (patrz "Czuwaj" nr 9).

16-19 sierpnia 2001

PONAD 250 uczestników "Operacji 1001 Frombork" spotkało się w grodzie naszego astronoma na Zlocie Honorowych Obywateli Fromborka (czytaj "Czuwaj" nr 9).

24 sierpnia 2001

W Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym ZHP "Perkoz" k. Olsztynka gościł prezydent RP Aleksander Kwaśniewski. Prezydent odwiedził uczestników międzynarodowego obozu "Tęczowy Most" organizowanego przez Fundację "Porozumienie bez barier" Jolanty Kwaśniewskiej. W trakcie wizyty prezydent odbył rozmowę z naczelnikiem ZHP hm. Wiesławem Maślanką.

31 sierpnia - 2 września 2001

Z inicjatywy Krajowej Rady Harcerskich Kręgów Seniorów i Ruchu "Całym Życiem" w Szkolnym Ośrodku Wypoczynkowym "Orle Gniazdo" w Sromowcach Wyżnych (a więc w przedwojennym "Cisowym dworku" założonym przez Olgę Małkowską) odbyło się III Forum dyskusyjne "Jakie harcerstwo?".

8-9 września 2001

OKOŁO 1700 harcerek i harcerzy Chorągwi Łódzkiej ZHP świętowało 90-lecie harcerstwa i drugą rocznicę nadania chorągwi imienia Aleksandra Kamińskiego. W uroczystościach uczestniczyły władze województwa i miasta Łodzi, a także władze harcerskie z przewodniczącą ZHP hm. Marią Hrabowską i naczelnikiem hm. Wiesławem Maślanką.

13-16 września 2001

CHORĄGIEW Dolnośląską ZHP i Sudecki Oddział Straży Granicznej zorganizowały 9. Ogólnopolski Rajd "Granica". Harcerze wędrowali szlakami Sudetów Środkowych i Kotliny Kłodzkiej. Na uroczysty kominek przybyli kombatanci - żołnierze AK, Sybiracy, uczestnicy wojny obronnej 1939 r., miejscowe władze z marszałkiem województwa dolnośląskiego i kuratorem oświaty, przedstawiciel komendanta głównego Straży Granicznej oraz naczelnik ZHP hm. Wiesław Maślanka.

14-16 września 2001

CHORĄGIEW Lubelska rozpoczęła nowy rok harcerski obchodami 90-lecia harcerstwa, na które przybyło na swój X złaz ponad 300 seniorów ZHP z całej Polski. W piątkowy wieczór w teatrze muzycznym odbył się jubileuszowy koncert "Z tradycją ku przyszłości" w wykonaniu Harcerskiego Zespołu "Dzieci Płocka". W uroczystościach 90-lecia harcerstwa wzięli udział m.in.: prezydent miasta Lublina i wojewoda lubelski, przewodnicząca ZHP hm. Maria Hrabowska i naczelnik ZHP hm. Wiesław Maślanka (czytaj "Czuwaj" nr 9).

14-16 września 2001

W Krakowie pod honorowym protektoratem ks. kardynała Franciszka Macharskiego odbył się jubileuszowy Zlot 90-lecia harcerstwa krakowskiego. W niedzielę rano w Katedrze na Wawelu odprawiona została harcerska msza święta. Po niej na Rynku Głównym odbył się apel chorągwi. W zlocie uczestniczyło około 1000 harcerek i harcerzy. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz województwa, miasta Krakowa oraz władze harcerskie z przewodniczącą ZHP hm. Marią Hrabowską i naczelnikiem ZHP hm. Wiesławem Maślanką (czytaj "Czuwaj nr 9).

14-16 września 2001

W Łodzi odbyły III ogólnopolskie zawody ZHP w ratownictwie medycznym, zorganizowane we współpracy z Fundacją na Rzecz Ratownictwa "Na ratunek".

21-23 września 2001

PONAD 800 harcerek i harcerzy Podlasia spotkało się w dn.

21-23 września w Drohiczynie na zlocie 90-lecia. W Pałacu Biskupim miało miejsce uroczyste spotkanie, w którym uczestniczyli instruktorzy, seniorzy, władze samorządowe oraz zaproszeni goście. Podczas spotkania zastępczyni naczelnika ZHP hm. Teresa Hernik odznaczyła biskupa diecezji drohiczyńskiej ks. Antoniego Dydycza Złotym Krzyżem "Za Zasługi dla ZHP".

27 września 2001

W Warszawie odbyły się uroczystości związane z 62. rocznicą powstania Podziemnego Państwa Polskiego. O godz. 17.00 pod pomnikiem Podziemnego Państwa Polskiego i Armii Krajowej odbył się apel połączony z montażem słowno-muzycznym w wykonaniu harcerek i harcerzy Chorągwi Stołecznej ZHP. W uroczystościach uczestniczyła zastępczyni naczelnika ZHP hm. Teresa Hernik.

27-30 września 2001

19-OSOBOWA reprezentacja Harcerskich Kręgów Seniorów i Bractwa Zawiszy Czarnego uczestniczyła w V Spotkaniu Oldskautów Polski, Czech i Słowacji, które odbyło się w Nydku w Czechach.

28-30 września 2001

HUFIEC ZHP w Węgierskiej Górce uroczyście obchodził 75-lecie utworzenia na swoim terenie pierwszej drużyny harcerskiej. Z tej okazji na terenie Węgierskiej Górki odbył się Zlot Harcerstwa Podbeskidzia. Uczestników zlotu odwiedziła zastępczyni naczelnika ZHP hm. Teresa Hernik.

28-30 września 2001

CHORĄGIEW Kielecka zainaugurowała rok harcerski 2001/2002 zlotem w Opatowie. Uczestniczyło w nim ponad 400 osób. Gościem zlotu był naczelnik ZHP hm. Wiesław Maślanka.

3 października 2001

POWOŁANA przez Naczelnika ZHP komisja przesłuchała kandydatów, którzy zgłosili się w konkursie na stanowisko komendanta Ośrodka Szkoleniowego-Wypoczynkowego ZHP "Głodówka". Nowym komendantem został hm. Jerzy Łuszczek, instruktor z Chorągwi Śląskiej ZHP.

7 października 2001

W Warszawie w kościele św. Marcina na Starym Mieście z okazji Światowego Dnia Harcerki, odbywającego się zawsze w pierwszą niedzielę października, odprawiona została msza św. w intencji harcerek.

13 października 2001

W gmachu Biblioteki Narodowej w Warszawie odbyło się XIV zebranie Rady Naczelnej ZHP. W pierwszej części członkowie Rady i zaproszeni goście, wśród których byli przedstawiciele innych władz harcerskich - CKR, NSH, Głównej Kwatery oraz komendanci chorągwi, uczestniczyli w uroczystej sesji poświęconej pamięci hm. Stefana Mirowskiego, przewodniczącego ZHP w latach 1990-1996. Następnie odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych i harcerskich zasłużonym instruktorom ZHP.